Kes me oleme
Tartu Autismiühing asutati 1999 aastal Tartu linnas ja maakonnas elavate autismiga laste ja nende vanemate ning autismi valdkonnas tegelevate erialaspetsialistide vabatahtliku ühendusena.
Esimesel aastal korraldatud tegevustest peamised olid ratsutamise tunnid lastele ja vanematele Ihaste Ratsabaasis koos väikse piknikuga ning teabepäevad ühingu liikmetele. Järgmisel aastal lisandusid muusikateraapia seansid autismiga lastele.
2001 aastal panid vanemad pead kokku ja koos projektijuhtimise koolitusega sõnastati perede jaoks oluline teenus – tugiisik autismiga lapsele ja noorele. Taotluse esitasime Tartu linnale ning saimegi rahastuse.
2002 aastal märtsist detsembrini viisime läbi pilootprojekti “Tugiisik autismiga lastele ja noortele Tartu linnas”, mille käigus said omale tugiisiku 14 last ja noort. Tegevust finantseeris Tartu Linnavalitsuse Sotsiaalabiosakond. Tugiisikuteks tulid peamiselt üliõpilased, kellele viidi läbi põhjalikud koolitused. Projekti käigus käidi lisaks individuaalsetele tegevustele ka ühiselt kinos, keeglit mängimas ja väljasõidul Taevaskotta.
Tugiisiku projekti viisime läbi aastatel 2002-2006, järgnevateks aastateks ei saanud me enam linnalt rahastust. Aga ka tugiisikute leidmine muutus üha raskemaks ning projekti toimimisele ilmnes rohkeid takistusi.
2002 aastal sai alguse ka kaks meie pikaajalisemat projekti. Algselt Tartu Kultuurkapitali rahastatud käsitöötegevused lapsele koos vanemaga, kus professionaalse juhendaja käe all valmisid emadepäevaks ja jõuludeks isetehtud käsitööesemed. Läbi aastate on vahetunud juhendajad ja tegevused – oleme teinud koos siidimaali, käsitööseepe, savitööd, pärlitikandeid, viltimist ja palju muud.
Samuti alustasime jõuluüritustega peredele, kuhu on olnud oodatud kõik pereliikmed. Mõnel aastal on jõuluüritus toimunud koos väikse jõuluetendusega, kuid lastele on sobinud kõige paremini Saksa Ratsatalus peetud üritused, kus saab ratsutada ja saaniga sõita.
Läbi aastate oleme pakkunud vanematele nõustamist ja teraapiaid, nii on olnud võimalik osaleda naeruteraapias, muusikateraapias, koolitustel ja nõustamisgruppides.
Samuti oleme omalt poolt nõustanud lasteaedu, koole ja rehabilitatsiooniasutusi, aga ka lapsevanemaid endid.
Tartu Autismiühingu juhatuse liikmed on olnud:
- Tiiu Urva (1999 – 2000)
- Ülle Proos (1999-2000)
- Märt Läänemets (2000 – 2004)
- Mai Suuder (2000 – 2004)
- Anu Susi (2000 – praeguseni)
- Tiina Uusma (2000 – praeguseni)
- Marianne Kuzemtšenko (2000 – praeguseni)
- Ülle Rästas (2004 – 2010)
- Krista Räni (2004 – 2010)
- Aulika Karo (2010 – praeguseni)
- Tuuli Toomemets (2010 – praeguseni)
Kuidas liikmeks astuda
Tartu Autismiühing ühendab Tartu linna ja maakonna autismispektri häirega inimesi, nende pereliikmeid, lähedasi ja kõiki autismivaldkonna spetsialiste, kes soovivad aidata kaasa autismispektri häirega inimeste elukeskkonna kaasavaks ja toetavaks muutmisele.
Meie liikmeks astudes ja aktiivselt tegevustes osaledes annad selleks ka oma panuse. Samuti saad kohtuda teiste peredega ja tunda õlg-õla tunnet.
Palun tutvu Tartu Autismiühingu liikme õiguste ja kohustustega siin (link põhikirjale)
Liikmeks astumise avaldus (link)
Digiallkirjastatud avalduse palume saata e-postiga: tartuautism@gmail.com
või saata postiga:
Tartu Autismiühing
Rahu 8, Tartu 50112
Liikmeks vastuvõtmise otsustab juhatus ning annab sellest avaldajale kirjalikult teada. Liikmeks vastuvõtmisest keeldumise korral annab juhatus avaldajale kirjalikult teada keeldumise põhjustest.
Liikmemaks on 3 eurot aastas vastavalt Tartu Autismiühingu üldkoosoleku otsusele ja meeldetuletus saadetakse kõigile liikmetele enne korralist üldkoosolekut.