Puude taotlemine
Puude tuvastamise alused on erinevad lastele , tööealistel ja vanaduspensioni ealistel. Puude raskusaste võib ajas muutuda. Puude raskusastme tuvastamise aluseks on raviarstide poolt uuringute ja diagnoosidega kinnitatud keha funktsioonide kõrvalekalded, mille tõttu inimese hakkamasaamine on tavaolukorras raskendatud, piiratud või takistatud (nn dokumendipõhine hindamine).
Puude raskusastme tuvastamise ekspertiisil hinnatakse inimese toimetulekut tervikuna, st arvesse võetakse kõik piiranguid põhjustavad kõrvalekalded, mis võivad üksteist võimendada.
Puude liik (nt liikumispuue, nägemispuue jne) kujuneb suurima kõrvalekaldega keha struktuuri või funktsiooni järgi. Kui piirangud esinevad mitme keha struktuuri või funktsiooni osas, tuvastatakse puude raskusaste neist igaühes eraldi.
Puude raskusastet (keskmine, raske, sügav) hinnatakse samuti igas valdkonnas (liikumine, nägemine, psüühika jne) eraldi.
Kui on tuvastatud puude raskusaste, siis see ei tähenda alati, et inimene vajab sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust. Rehabilitatsiooni vajadust hinnatakse eraldi. Sotsiaalne rehabilitatsioon sisaldab alati mitmeid erinevaid teenuseid – kui vajadus on ainult ühe teenuse järele (nt ainult logopeedi teenus, ainult füsioterapeudi teenus), siis ei ole tegemist sotsiaalse rehabilitatsiooni vajadusega.
- Puude taotlemine ja tuvastamine
- https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/puue-ja-hoolekanne/puude-tuvastamine
Lapse puude tuvastamine
Tööealise inimese puude tuvastamine
Puude tuvastamise jaoks vajalikud blanketid
Puudega inimeste sotsiaaltoetused
Rehabilitatsiooniteenused
Eristatakse sotsiaalset ja tööalast rehabilitatsiooni ning vastavalt sellel toimub rehabilitatsiooniteenuse vajaduse hindamine ja taotlemine kas Sotsiaalkindlustusametis või Töötukassas.
Tööalast rehabilitatsiooni pakutakse inimestele, kellel on täidetud kõik järgmised tingimused:
- nad on tööealised (st vanuses 16 kuni vanaduspensioniiga);
- neil on tuvastatud vähenenud töövõime (puue või püsiv töövõimetus või osaline töövõime);
- nad on hõivatud (töötajad, õppijad, ettevõtjad) või otsivad tööd (on registreeritud töötud).
Kõigile puuduva töövõimega (sh töötavatele, õppivatele ja töötuna registreeritutele) inimestele osutatakse vaid sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust, mida saab taotleda Sotsiaalkindlustusametist.
Tööalane rehabilitatsioon on mõeldud inimestele, kellel on puude või haiguse tõttu mitmeid takistusi ja kes vajavad seetõttu tööle asumiseks või töötamise jätkamiseks erinevate spetsialistide ehk rehabilitatsioonimeeskonna abi.
Sotsiaalkindlustusamet: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/puue-ja-hoolekanne/sotsiaalne-rehabilitatsioon#Sotsiaalne%20rehabilitatsioon
Töötukassa: https://www.tootukassa.ee/content/toovoimereform/tooalane-rehabilitatsioon
Rehabilitatsiooniasutused Tartus (fail lingina)